Portrét Darina Vlachová
Darina Vlachová > Podpora výuky

Přehled knížek, rady pro studenty, English Club

Na této stránce můžete najít rady pro studenty angličtiny, které jsem pro vás sepsala. Dále pro informace o našem English Clubu, který je výbornou příležitostí, jak si mimo hodinu povídat anglicky a bavit se s ostatními studenty, prosím, kontaktujte mě.

Přehled knih používaných ve výuce angličtiny


10 rad pro studenty angličtiny

  1. Nevěřte zázračným metodám a skvělým reklamám, které slibují rychlou a snadnou výuku. Ano, výuka může být přínosná, zajímavá, pestrá, povzbuzující, ale pokaždé za tím bude Vaše úsilí a snaha.
  2. Učíte se pro sebe, ne pro lektora nebo školu. Hledejte způsoby, které Vám vyhovují a řekněte o nich lektorovi, škole. Neplaťte za kurz, který Vám chtějí prodat, plaťte za kurz, který chcete sami.
  3. Neberte kurz bez vstupního testu. Je důležitý jak pro Vás, tak i pro lektora, abyste věděli jak nastavit lekce. Rovněž je velice důležité si předem s lektorem anglicky promluvit, protože ho/jí uvidíte, uslyšíte a vytvoříte si obraz, zda se vám bude dobře spolupracovat. Zjistíte zda lektor mluví plynule, čistě, srozumitelně, jak gestikuluje atd.
  4. Než si kurz zaplatíte, rozmyslete si tyto body:
    1. k čemu jazyk potřebujete a čeho chcete dosáhnout (pracovně, k osobním účelům, pro studium, pro cestování…)
    2. kolik jste ochoten investovat do výuky času i peněz – dle toho si pak vybírejte lektora a kurz. Pamatujte, že v životě většinou platí pravidlo „ You get what you pay for.“ - Dostanete tolik, kolik za to dáte. Nečekejte kvalitní výuku za málo peněz.
    3. co očekáváte od výuky (výukové materiály, forma výuky, přístup lektora…)
    4. individuální nebo skupinová výuka: není pravda, že ve skupině se nedá nic naučit. Ten kdo se chce naučit, naučí se jazyk i ve velkých skupinách. Problémem ale může být rozdílná úroveň studentů.
    5. myslete na motivaci - nepřihlašujte se do kurzu nižšího než na jaké úrovni jste, jenom abyste byli nejlepší ve třídě, protože nebudete mít motivaci a ke konci kurzu můžete končit jako nejhorší.
  5. Vyberte si toho správného lektora. Dobrý lektor:
    1. udělá vstupní audit
    2. bude schopen improvizovat – změnit výukový plán, pokud to bude nutné (třeba se necítíte na náročnější výuku, připravit Vás na důležitou schůzku… )
    3. připraví hodinu na míru / zohlední Vaše potřeby a ne co má přichystáno už roky
    4. bude se Vám věnovat dle možností i mimo výuku
    5. poradí Vám, nasměruje Vás
    6. pochopí Vaše problémy (konec konců, kdysi byl také začátečník)
  6. Nekupujte drahé knihy, dokud si nejste jistí, že jste ve správné skupině. Je možné, že kurz, do kterého Vás i při nejlepší snaze zařadí, nebude ten správný. Vyčkejte pár lekcí, počáteční tréma může ustoupit a vy se můžete výrazně rozmluvit.
  7. Zapojte se do výuky aktivně. Skutečně rychlých výsledků dosáhnete pouze tehdy, když se budete připravovat a používat jazyk i mimo lekce. Čtěte v angličtině, poslouchejte rádio, sledujte filmy atp.
  8. Vyhraďte si právo změnit lektora, pokud s ním / s ní nejste spokojeni – a to i ve školách.
  9. Vyhněte se lektorům, kteří sami dělají mnoho chyb a neumí jazyk pořádně vysvětlit. S nimi hrozí, že si chyby zafixujete a budete se jich těžko zbavovat, popř. Vás mohou mást a brát Vám chuť do studia jazyka.
  10. Těšte se na výuku a využívejte své znalosti nového jazyka v práci, na dovolených, při společenských aktivitách atd. Radujte se z pokroků.

© 2010 Darina Vlachová - Všechna práva vyhrazena